Podanie liczby krajów na świecie wydaje się sprawą banalną, tymczasem zagadnienie to urasta do rangi fundamentalnego problemu. Pytanie o liczbę krajów świata jest podstawowym pytaniem nie tylko w naukach politycznych i ekonomii, ale także w turystyce zagranicznej. Wydawałoby się, że co jak co, ale kraje da się policzyć. Skoro można policzyć np. wyspy, których jest więcej niż krajów, to dlaczego występują problemy z policzeniem tych ostatnich? Kraje świata możemy podzielić na państwa, czyli kraje suwerenne, oraz na kraje zależne. W przypadku państw problemy są niewielkie. Powszechnie wiadomo, że spośród wszystkich krajów świata 195 to państwa członkowskie ONZ. 

  ... ale czy napewno ???

Do tego dodać trzeba państwa mające wszystkie cechy suwerennego kraju, ale niebędące członkami ONZ. Niektóre z nich cieszą się dużym uznaniem dyplomatycznym członków ONZ, inne nie mają żadnego poparcia międzynarodowego. Chodzi m.in. o Watykan, i Tajwan. Kolejne dwa państwa to Republika Saharawi (Sahara Zachodnia), której okupacja przez Maroko jest nieakceptowana, oraz Palestyna, która została uznana jako państwo przez niektórych członków ONZ, ale nie cieszy się pełną suwerennością z racji częściowej okupacji przez Izrael.

KOLOREM ZIELONYM ZAZNACZYŁEM 121 PAŃSTW W KTÓRYCH JUŻ BYŁEM
          

a jakie wyprawy przede mną w 2021 roku ?

Być może jestem zbyt naiwny , ale pomimo wszystkich obostrzeń w podróżowaniu i ogólnego strachu, to nie spocząłem, i dążę do spełnienia swojego największego marzenia, a do tego pozostało mi jeszcze zdobycie 77 państw.

KALENDARZ WYPRAW
2021

STYCZEŃ

ANTIGUA I BARBUDA

LUTY

BELIZE

MARZEC

KWIECIEN

PARAGWAJ

MAJ

CZERWIEC

TANZANIA I ZANZIBAR

LIPIEC

CZARNOGORA

SERBIA

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

NICARAGUA

PAŹDZIERNIK

MACEDONIA

BULGARIA

LISTOPAD

LIBAN

JORDAN

GRUDZIEŃ

CANCUN, MX

KALENDARZ WYPRAW 2022

STYCZEŃ

GRECJA

EGIPT

LUTY

DOMINICA