Podanie liczby krajów na świecie wydaje się sprawą banalną, tymczasem zagadnienie to urasta do rangi fundamentalnego problemu. Pytanie o liczbę krajów świata jest podstawowym pytaniem nie tylko w naukach politycznych i ekonomii, ale także w turystyce zagranicznej. Wydawałoby się, że co jak co, ale kraje da się policzyć. Skoro można policzyć np. wyspy, których jest więcej niż krajów, to dlaczego występują problemy z policzeniem tych ostatnich? Kraje świata możemy podzielić na państwa, czyli kraje suwerenne, oraz na kraje zależne. W przypadku państw problemy są niewielkie. Powszechnie wiadomo, że spośród wszystkich krajów świata 193 to państwa członkowskie ONZ. 

  ... ale czy napewno ???

Do tego dodać trzeba państwa mające wszystkie cechy suwerennego kraju, ale niebędące członkami ONZ. Niektóre z nich cieszą się dużym uznaniem dyplomatycznym członków ONZ, inne nie mają żadnego poparcia międzynarodowego. Chodzi m.in. o Watykan, i Tajwan. Kolejne dwa państwa to Republika Saharawi (Sahara Zachodnia), której okupacja przez Maroko jest nieakceptowana, oraz Palestyna, która została uznana jako państwo przez niektórych członków ONZ, ale nie cieszy się pełną suwerennością z racji częściowej okupacji przez Izrael. W ten sposób powstała lista 197 krajów, których istnienie wydaje się oczywiste.

KOLOREM CZERWONYM ZAZNACZYŁEM 116 PAŃSTW W KTÓRYCH JUŻ BYŁEM
          

a jakie wyprawy przede mną w 2021 roku ?

Być może jestem zbyt naiwny , ale pomimo wszystkich obostrzeń w podróżowaniu i ogólnego strachu, to nie spocząłem, i dążę do spełnienia swojego największego marzenia, a do tego pozostało mi jeszcze zdobycie 81 państw.

KALENDARZ WYPRAW

2021

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

 

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

ANTIGUA I BARBUDA

BELIZE

PARAGWAJ

ALBANIA

NICARAGUA

CZARNOGORA

SERBIA

TANZANIA I ZANZIBAR

GRECJA

WYSPA WIELKANOCNA

CHILE

URUGWAJ

 WODOSPAD IGUAZU