Najbardziej kocham życie za takie chwile jak te, kiedy spełniają się moje największe podróżnicze marzenia. Jednym z nich było kiedys podziwianie na własne oczy najsłynniejszego z cudów natury na świecie. Jakże było moje zaskoczenie uświadamiając sobie na miejscu, że Wodospad Niagara “Niagara Falls” to tak naprawdę trzy położone bardzo blisko siebie wodospady. Po stronie amerykańskiej znajdują się kaskady: American Falls (Wodospad Amerykański) oraz wodospad o wdzięcznej nazwie American Bridal Veil (Welon Panny Młodej), mające ponad 60m wysokości i 300 szerokości. Rozdzielone są małą wyspą Luna Island (Księżycowa Wyspa). Najpopularniejszy wodospad świata leży całkowicie na terytorium Kanady i wcale nie nazywa się Niagara Falls – jego właściwa nazwa to Horseshoe Falls, co oznacza Wodospad Podkowa. Widok na żywo jest naprawdę imponujący. Niesamowita siła – potężnego na 51 m wysokości i 790 m szerokości wodospadu – zapiera dech w piersiach !

Wodospad Niagara tworzy rzeka o tej samej nazwie płynąca z jeziora Erie do jeziora Ontario, która pokonuje prawie stumetrową różnice poziomów przelewając z każdą sekundą ponad dwa miliony litrów wody. Każdej minuty zaś przez wodospad przepływa wystarczająca ilość wody, aby napełnić nią 68 basenów olimpijskich. Spadająca woda wydaje się być zielona, gdyż zawiera w sobie rozpuszczone skały i sól. Blisko połowa wody z wodospadu jest odprowadzana i zasila dwie elektrownie, zarówno po stronie kanadyjskiej, jak i amerykańskiej. To właśnie największa z kaskad – Podkowa – stanowi ustaloną w 1819 granicę między USA i Kanadą. Niagara otoczona jest bliźniaczymi miastami o tej samej nazwie: kanadyjskim Niagara Falls, Ontario oraz amerykańskim Niagara Falls, Nowy Jork. Polecam wszystkim znaleźć się po stronie kanadyjskiej, z której podziwiać możemy Niagarę w całej jej okazałości. Od strony amerykańskiej nie widać niestety największej z kaskad. Wszyscy po tej stronie muszą zadowolić się widokiem jednego z tarasów wybudowanych na pobliskiej wysepce Goat Island: Terrapin Point oraz Observation Tower. Ten drugi to tak naprawdę mocno wysunięty balkon nad rzeką Niagara umożliwiający nam oglądanie Horseshoe Falls z dużej odległości.

niagara1.jpg
niagarame.jpg

Przyznam się że tak pokochałem to miejsce że postanowiłem zostać licencjonowanym przewodnikiem i tak już od kilku lat oprowadzam wycieczki po jednym z cudów natury jakim jest wodospad który wszyscy znamy pod nazwą Niagara Falls.

Gorąco polecam każdemu z Państwa chociaż raz w życiu odwiedzić to magiczne miejsce, organizuje wyjazdy z Nowego Jorku nad Niagarę oraz do Toronto.

Więcej informacji o terminach wyjazdów możecie Państwo uzyskać bezpośrednio u mnie dzwoniąc pod numer telefonu (718) 839-0005 lub drogą elektroniczną: travel@tutajbylem.pl