top of page

LUXEMBOURG

- HISTORIA O BRZYDKIM KACZĄTKU -

Wielkie Księstwo Luksemburga - państwo, położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO. Pomysł na Luksemburg zrodził się z myślą o zobaczeniu jednego z najmniejszych państw świata i Europy. Czy było warto... sami się przekonajcie.

Po prawie czternastu godzinach lotu, z przesiadką w Lizbonie ląduje szczęśliwie na lotnisku nie opodal stolicy kraju - Luksemburga. Lotnisko na pierwszy rzut oka nie robi dobrego wrażenia; skromny budynek przypominający czasy PRL, gdzie ten dobrobyt, pomyślałem...

Najlepszym a zarazem najtańszym sposobem dostania się z lotniska do centrum miasta jest transport publiczny, autobus # 16, cena biletu to 2 euro, bilet można kupić w automacie na przystanku. Atmosfera w autobusie wyjątkowo przytłaczająca, ludzie smutni i mokrzy od deszczu, do tego ta przytłaczająca cisza jakby ktoś umarł. Po 30 minutach wreszcie wysiadam na dworcu centralnym aby udać się do pobliskiego hotelu.

Następnego dnia rano budzi mnie odgłos przelatującego samolotu, szybko otwieram okno i widzę przalatujacego nad centrum Boeinga CargoLux, ale fajnie... i te słońce (...) przecież sprawdzałem prognozę pogody i miał być deszcz. Po dobrym śniadaniu, udaje się piechotą na stare miasto i .... sam nie wierzę swoim oczom, ale tu pięknie i te nostalgiczne widoki.

Na początku wita mnie obelisk "złotej Pani", trzymającej w wyciągniętych ramionach wieniec laurowy. Pomnik zbudowano w 1923 roku by uczcić pamięć żołnierzy luksemburskich, którzy polegli na froncie w czasie i wojny światowej.

Idąc wzdloz murów obronnych widać przepiękny most Adolfa z 1903 roku.

Widoczne z daleka czarne wieże kościelne to część katedry Notre Dame, główne wejście do niej znajdziemy przy Place de la Constitution.

Katedrę postawili w latach 1613-21 jezuici jako kościół dla prowadzonej przez nich od 1603 roku szkoły. W 1621 roku kościół został poświęcony Matce Boskiej Niepokalanego Poczęcia.

W krypcie, w okratowanej kaplicy, znajdują się grobowce książąt. Jest tu między innymi barokowy sarkofag Jana I Ślepego, który poległ w bitwie pod Crécy w 1346 roku. Jan I Ślepy jako Jan Luksemburski był koronowanym tytularnym królem Polski w latach 1310-35.

Pałac Wielkiego Księcia - Obecnymi lokatorami pałacu jest rodzina panującego od 7 października 2000 roku Wielkiego Księcia Henriego właściwie Henri Albért Gabriel Félix Marię Guillaume.

Pełni on głównie funkcje reprezentacyjne, ale może powołać premiera i rząd, rozwiązać Izbę Deputowanych i akredytować ambasadorów. Jest dowódcą armii luksemburskiej w randze generała, oraz ma honorową rangę majora w brytyjskim Regimencie Spadochronowym.

Kościół św. Michała jest najstarszą istniejącą świątynią w mieście. W miejscu tym w 987 roku z inicjatywy hrabiego Luksemburga zbudowana została kaplica zamkowa. W ciągu następnych stuleci, w wyniku kolejnych oblężeń twierdzy budynek był niszczony, po czym za każdym razem odbudowywany i odnawiany.

Dzięki swym fortyfikacjom, Luksemburg zwany był w średniowieczu „Gibraltarem Północy”. Kazamaty posiadały 23 km wydrążonych tuneli i galerii, schodzących nawet do 40 m pod powierzchnię ziemi. Umieszczono w nich prawie całe miasto: piekarnie, zakłady rzemieślnicze, kuchnie, stajnie, magazyny, itp. Do dnia dzisiejszego dotrwało 10% struktury pierwotnej i 17 km tuneli. W 1994 roku kazamaty i fortyfikacje wraz ze Starym Miastem zostały wpisane na Listę UNESCO.

IMG_1787.JPG
IMG_2208.JPG
IMG_1982.JPG
IMG_1940.JPG
JAN1SLEPY.jpg
IMG_1872.JPG
IMG_1907.JPG
IMG_1901.JPG
medium_840c66bc93a4.jpg
IMG_2106.JPG
Lux-4-810x608.jpg
IMG_2139.JPG
IMG_2164.JPG
IMG_2160.JPG

Najpiękniejszą częścią starego miasta okazała się dolna cześć miasta położona w dolinie rzeki Aliette,

którą Luksemburczycy kochają do tego stopnia, że pieśń opiewająca jej piękno stała się hymnem narodowym.

DSC07676.JPG
bottom of page