top of page

POLONIJNY BAL PODRÓŻNIKA

Miałem zaszczyć uczestniczyć na 23 Polonijnym Balu Podróżnika który odbył się 1 lutego 2020 roku w Garfield w stanie New Jersey.

Jedną z głównych atrakcji balu było spotkanie z gościem honorowym Ricardo Kruszewskim. Opowiedział trochę o sobie i o swojej pasji, którą jest kajakarstwo. “Moi rodzice przybyli do Argentyny po II wojnie światowej, no i ja już urodziłem się w tym kraju” – powiedział. Ricardo mówi całkiem dobrze po polsku, a język i przywiązanie do polskich tradycji wyniósł z domu. “Bo ja jestem Polakiem urodzonym w Argentynie” – podkreślał

W 1986 roku zorganizował wyprawę kajakową na przylądek Horn. Ekipa liczyła pięć osób. Każdy uczestnik płynął swoim kajakiem. “Wypłynęliśmy z miasta Ushuaia. Wszyscy uważali nas za samobójców, że sami, z własnej woli, wchodzimy do trumny” – opowiadał Ricardo Kruszewski. Jego opowiadanie wzbogacał film, który oglądaliśmy na dużym ekranie. Wyprawa trwała 15 dni. Jej uczestnicy pokonali 450 km. Ricardo jako pierwszy człowiek dopłynął kajakiem do przylądka Horn. Stał się bohaterem narodowym Argentyny.

“Jeśli ja, normalny człowiek, mogłem coś takiego zrobić, oznacza to, że każdy może to zrobić, trzeba tylko chcieć – powiedział Ricardo Kruszewski. – Miałem wspaniałych towarzyszy wyprawy. Jak jest dobra, zgrana ekipa, to można zrobić rzeczy niemożliwe” – dodał.

W Museo Fin del Mundo w Ushuaia, czyli w Muzeum Koniec Świata, znajduje się kajak, którym Ricardo dotarł do Hornu. Sam go zaprojektował i zbudował. Stał się pionierem uprawiania kajakarstwa morskiego w Argentynie. Sam projektuje i produkuje morskie kajaki. Wyedukował i zainspirował swoją pasją wielu młodych ludzi. W roku 1991, a następnie w 2001, zorganizował wyprawy naukowe na Antarktydę.

bottom of page