top of page

GUAM
JAK JEST NA AMERYKAŃSKIEJ WYSPIE ?

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej tzw. USA, to nie tylko 50 stanów które znamy, ale również jurysdykcje potocznie zwane „Commonwealth” które wchodzą w skład tego Państwa.

Guam to amerykańskie terytorium leżące w Mikronezji na Oceanie Spokojnym, czyli dość daleko od Europy. Wyspa ta jest amerykańskim niezatapialnym lotniskowcem, gdzie stacjonują bombowce strategiczne i okręty marynarki wojennej USA. Na szczęście nie cała wyspa jest terenem bazy wojskowej i można się wybrac tam na wakacje.

Pomysł na wyjazd na Guam zrodził się po tym, jak o wyspie zrobiło się głośno z powodu północnokoreańskich gróźb zbombardowania tej wyspy. Bilety nagle zrobiły się tańsze, średnio na bilecie można było zaoszczędzić około 15%, bo wiele osób bało się wojny nuklearnej między USA a Koreą Północną, pomimo i tak wygórowanej ceny zakupiłem bilet z myślą – mi bomby atomowe nie są straszne. Wybrałem lot z przesiadką na lotnisku Narita w Japoni.

GUAM7.png
GUAM6.jpg
guam8.jpg

HISTORIA

Wyspa Guam zamieszkiwana jest już od ponad 4000 lat przez lud Chamorro. Obecnie stanowią oni około 36% ludności Guamu. Rozpoznać ich można po ciemniejszym kolorze skóry. Wielu nosi także tatuaże. Ku mojejmu zdziwieniu niektórzy wydawali się nie potrafić mówić po angielsku. W 1521 roku na Guam przybyli pierwsi Europejczycy. Był to Magellan razem że swoimi okrętami biorącymi udział w podróży dookoła świata. W 1565 roku Guam został włączony do Hiszpanii jako kolonia zamorska. Wyspa stanowiła ważny punkt dla statków podróżujących przez Pacyfik. W 1898 roku Guam został przekazany Stanom Zjednoczonym po wygranej wojnie z Hiszpanią. Guam nie jest uznawany za odrębny stan USA, mimo to stanowi część terytorium USA.

guam11.jpg

TRANSPORT

Po przylocie na lotnisko Tamuning polecam wynajęcie samochodu, auta dostępne są już od $50 za dobę. Jak to w USA, bez auta jest ciężko. Drogi na Guam są bardzo dobrze oznakowane, szerokie i łatwo się po nich jeździ. Nie ma też problemów z parkowaniem, jedyną rzeczą która może odstraszyć jest tylko cena paliwa. Dla przykładu na stacji benzynowej w pobliżu lotniska Kennediego w NY, za galon benzyny "regular" zapłaciłem $ 2,69, natomiast w mieście Hagatna które jest stolicą juryzdykcji Guam galon kosztował $ 3,99.

DSC00938.JPG
GUAM5.jpg

CO ROBIĆ NA GUAM ?

Na wyspie znajdziemy kilka pięknych plaż. Spośród najbardziej popularnych można wymienić: Dungca’s Beach, Gun Beach, Tumon Beach. Jak można się domyślić, woda jest krystalicznie czysta i ciepła przez caly rok.

Guam należy do Stanów Zjednoczonych od 1898 roku. W trakcie II Wojny Światowej Guam stał się jednym z pierwszych celów ataku Japończyków w ofensywie na Pacyfiku. Pierwsze oddziały japońskie wylądowały tutaj tuż po ataku na Pearl Harbour. Wyspa znalazła się pod brutalną okupacją Japonii na trzy lata. W lipcu 1941 roku amerykańskie oddziały odbiły wyspę z rąk Japończyków po krawych walkach. Można znaleźć w różnych miejscach na wyspie stare bunkry, umocnienia wybrzeża oraz nawet działa artyleryjskie. Poszukiwanie tych miejsc jest niezwykle ciekawym przeżyciem.

DSC01010.JPG
DSC01030.JPG
DSC01035.JPG
DSC00986.JPG
DSC00955.JPG

Środkowa część wyspy zajęta jest przez dżungle oraz góry, które dają możliwość ucieczki od cywilizacji i podziwianie tropikalnej przyrody.

Najpopularniejsze na wyspie są jednak sporty wodne, snorkeling oraz... zakupy bezcłowe, pamiętajmy jednak o limitach które możemy przywieść do UE, limity te nie obowiązują mieszkańców USA, pod warunkiem że wybraliśmy lot przez Hawaje.

DSC01086.JPG
DSC01063.JPG
bottom of page