EKWADOR 2014

- AMERYKA WOKÓŁ RÓWNIKA -

Ekwador to państwo, które można łatwo przeoczyć, gdy wodzi się palcem po mapie Ameryki Południowej. Tymczasem kraj ten, otoczony wodami Oceanu Spokojnego i sąsiadujący z Peru i Kolumbią, jest tym, do którego należą jedne z najbardziej znanych wysp na świecie – Galapagos

Ekwador, mimo że powierzchnią jest zbliżony do Polski, jest jednym z najmniejszych państw Ameryki Południowej. Wjazd do niego dla Polaków nie jest trudny – jeśli pobyt nie przekroczy 90 dni nie musimy starać się o wizę. W Republice Ekwadoru zapłacimy dolarami amerykańskimi i szybko zauważymy, że pomimo wysokich cen dla turystów, większość mieszkańców żyje poniżej poziomu nędzy. Nie wpływa to jednak negatywnie na ich usposobienie – klimat równikowy sprzyja pogodnemu podejściu do życia. Z niższymi temperaturami możemy spotkać się jedynie w Andach, w których warunki do życia pozostawiają już sporo do życzenia.

DSC09466.JPG
DSC09590.JPG
DSC09609.JPG
EKW1.jpg

Jednym z obowiązkowych miejsc na sesję fotograficzną w Republice Ekwadoru jest tzw. środek świata, czyli Mitad del Mundo. Można tam stanąć na obu półkulach jednocześnie, co wielu turystów bardzo ekscytuje i właściwie trudno się temu dziwić. Jeśli chodzi o inne propozycje turystyczne, na pewno trzeba wymienić dwa miasta: Quito i Cuenca. Pierwsze to stolica Ekwadoru, położona bardzo wysoko, bo aż na 2700-2850 m n.p.m. Tamtejsza starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, tak samo jak ta w miejscowości Cuenca, która często nazywana jest stolicą kulturalną Ekwadoru. Warto zajrzeć również do Baños – tam czekają na turystów wodospady, piękne widoki i słynna huśtawka na końcu świata. Mówiąc o tym, co warto zobaczyć w Ekwadorze, trzeba też koniecznie wspomnieć o Wyspach Galapagos. Co prawda, leżą one dość daleko od wybrzeża, jednakże warto rozważyć ich odwiedzenie. Archipelag to aż ponad 100 wysp, które powstały poprzez wybuch podwodnego wulkanu.