top of page

EKWADOR

- AMERYKA WOKÓŁ RÓWNIKA -

Ekwador to państwo, które można łatwo przeoczyć, gdy wodzi się palcem po mapie Ameryki Południowej. Tymczasem kraj ten, otoczony wodami Oceanu Spokojnego i sąsiadujący z Peru i Kolumbią, jest tym, do którego należą jedne z najbardziej znanych wysp na świecie – Galapagos

Ekwador, mimo że powierzchnią jest zbliżony do Polski, jest jednym z najmniejszych państw Ameryki Południowej. Wjazd do niego dla Polaków nie jest trudny – jeśli pobyt nie przekroczy 90 dni nie musimy starać się o wizę. W Republice Ekwadoru zapłacimy dolarami amerykańskimi i szybko zauważymy, że pomimo wysokich cen dla turystów, większość mieszkańców żyje poniżej poziomu nędzy. Nie wpływa to jednak negatywnie na ich usposobienie – klimat równikowy sprzyja pogodnemu podejściu do życia. Z niższymi temperaturami możemy spotkać się jedynie w Andach, w których warunki do życia pozostawiają już sporo do życzenia.

Jednym z obowiązkowych miejsc na sesję fotograficzną w Republice Ekwadoru jest tzw. środek świata, czyli Mitad del Mundo. Można tam stanąć na obu półkulach jednocześnie, co wielu turystów bardzo ekscytuje i właściwie trudno się temu dziwić. Jeśli chodzi o inne propozycje turystyczne, na pewno trzeba wymienić dwa miasta: Quito i Cuenca. Pierwsze to stolica Ekwadoru, położona bardzo wysoko, bo aż na 2700-2850 m n.p.m. Tamtejsza starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, tak samo jak ta w miejscowości Cuenca, która często nazywana jest stolicą kulturalną Ekwadoru. Warto zajrzeć również do Baños – tam czekają na turystów wodospady, piękne widoki i słynna huśtawka na końcu świata. Mówiąc o tym, co warto zobaczyć w Ekwadorze, trzeba też koniecznie wspomnieć o Wyspach Galapagos. Co prawda, leżą one dość daleko od wybrzeża, jednakże warto rozważyć ich odwiedzenie. Archipelag to aż ponad 100 wysp, które powstały poprzez wybuch podwodnego wulkanu.

8D.jpg
3.jpg
DSC09466.JPG
10.jpg
bottom of page