top of page

CYPR

Pomimo samego środka sezonu wakacyjnego, postanowiłem udać się na Cypr, a więc do państwa wyspiarskiego położonego w basenie Morza Śródziemnego.

JEDNA WYSPA ALE DWA KRAJE

Słońce świeci tu przez ok. 330 dni w roku a temperatura morza wynosi ok. 20°C. Nic dziwnego, że mieszkańcy tego niewielkiego państwa są niezwykle życzliwi, otwarci i pogodni. Nie zawsze jednak mieli ku temu powody. Przypomnijmy, że w 1974 roku, w wyniku bratobójczych walk między mieszkańcami narodowości greckiej i tureckiej, kraj został podzielony na dwie części. Taki stan rzeczy trwa do dziś. Podróż rozpocząłem od wylądowania na lotnisku w mieście Larnaca. Po odprawie paszportowej która trwała nie całe 10 minut udałem się na przystanek autobusowy który znajduje się w górnej części lotniska ( departures ). Dlaczego wybrałem przejazd autobusem a nie taksówką ? Przede wszystkim kierowałem się ceną. Autobusem do centrum miasta zapłaciłem 1.50 euro, kiedy taksówką musiałbym zapłacić około 15 euro, wolałem zaoszczędzone pieniądze wydać na zwiedzanie. Następny dzień w całości poświęciłem na zwiedzaniu wyspy, zwłaszcza że byłem ograniczony czasowo.

PAFOS

Pafos, założone w IV wieku p.n.e., stanowi kurort, w którym znajduje się wiele zabytków archeologicznych. Dumą miasta są mozaiki zdobiące podłogi kilku odkopanych budowli z II i III wieku n.e. W Domu Dionizosa są to zakrapiane winem uczty, w Domu Orfeusza - śpiewak z lirą w ręku otoczony przez słuchaczy. Z kolei Dom Ajona zawdzięcza swoją nazwę scenie, w której boski sędzia rozstrzyga konkurs piękności morskich nimf. Będąc w Pafos warto także zobaczyć fort wzniesiony przez rodzinę Lusignanów i Grobowce Królewskie, a także Pręgierz św. Pawła.

DSC07247.JPG
DSC07212.JPG
DSC07217.JPG
DSC07258.JPG
DSC07210.JPG

KOURION

Miasto założone przez Mykeńczyków. To tutaj znajduje się wspaniały starożytny teatr z II wieku p. n. e., który dzięki renowacji w 1960 roku może dziś pomieścić do 3500 widzów. W lecie organizowane są tu koncerty i wystawiane przedstawienia.

KLASZTOR

KYKKOS

IMG_0395.JPG
DSC07130.JPG
IMG_0406.JPG

Klasztor od wieków jest ważnym miejscem dla prawosławia. To właśnie tu przechowywana jest ikona Matki Boskiej namalowana przez samego Łukasza Ewangelistę i pokryta 24-karatowym złotem. Od 1795 roku malowidło pozostaje zasłonięte, bo wedle miejscowych mnichów świętość ikony jest tak wielka, że nie każdy człowiek może to znieść.

KYKKOS1.jpg
KYKKO100.jpg
8-kykkos_1563406146.jpg

PETRA TOU ROMIOU

Według legendy to właśnie tu z morskich fal wyłoniła się bogini miłości i piękna - Afrodyta. Istnieje wiele przesądów związanych z tym miejscem. Jeden z nich mówi, że jeśli znajdziemy kamień w kształcie serca i podarujemy go ukochanej osobie, ta odwzajemni nasze uczucia. Według innej wersji - spotkamy miłość. Na przybrzeżnych krzewach wiszą woty. Ponoć zawieszenie tu wstążki równa się prośbie o zesłanie miłości. Gałązki co prawda w większości przewiązane są chustkami higienicznymi, oraz papierem toaletowym co odbiera nieco magii, ale zarazem i kiczu, sam fakt jednakże się liczy.

DSC07322.JPG
IMG_0471.JPG
DSC07321.JPG
DSC07323.JPG
DSC07315.JPG

LARNACA

Zgodnie z chrześcijańskimi podaniami, zbiegł tu od prześladowań Łazarz, który po wskrzeszeniu przez Jezusa trafił na Cypr, gdzie został wyświęcony na biskupa. W 890 roku odnaleziono kamienny sarkofag z wyrytym po grecku imieniem „Łazarz”. Na miejscu grobu wznosi się najsłynniejszy zabytek miasta - kościół Agios Lazaros.

A to nie koniec jeszcze atrakcji. W pobliżu Larnai nad słonym jeziorem usytuowany jest meczet Hala Sułtan, jedno z najświętszych miejsc islamu, w którym znajduje się grób ciotki Mahometa.

DSC07064.JPG
DSC07076.JPG
DSC07034.JPG
IMG_0390.JPG
IMG_0320.JPG
DSC07078.JPG
bottom of page