CYPR 2019

Pomimo samego środka sezonu wakacyjnego, postanowiłem udać się na Cypr, a więc słoneczna wyspę położona na Morzu Śródziemnym.

JEDNA WYSPA ALE DWA KRAJE

Słońce świeci tu przez ok. 330 dni w roku a temperatura morza wynosi ok. 20°C. Nic dziwnego, że mieszkańcy tego niewielkiego państwa są niezwykle życzliwi, otwarci i pogodni. Nie zawsze jednak mieli ku temu powody. Przypomnijmy, że w 1974 roku, w wyniku bratobójczych walk między mieszkańcami narodowości greckiej i tureckiej, kraj został podzielony na dwie części. Taki stan rzeczy trwa do dziś. Podróż rozpocząłem od wylądowania na lotnisku w mieście Larnaca. Po odprawie paszportowej która trwała nie całe 10 minut udałem się na przystanek autobusowy który znajduje się w górnej części lotniska ( departures ). Dlaczego wybrałem autobus a nie taksówkę ? Przede wszystkim kierowałem się ceną. Autobusem do centrum miasta zapłaciłem 1.50 euro, kiedy taksówką musiałbym zapłacić około 15 euro, wolałem zaoszczędzone pieniądze wydać na zwiedzanie. Następny dzień w całości poświęciłem na zwiedzaniu wyspy, zwłaszcza że byłem ograniczony czasowo.

PAFOS

Pafos, założone w IV wieku p.n.e., stanowi kurort, w którym znajduje się wiele zabytków archeologicznych. Dumą miasta są mozaiki zdobiące podłogi kilku odkopanych budowli z II i III wieku n.e. W Domu Dionizosa są to zakrapiane winem uczty, w Domu Orfeusza - śpiewak z lirą w ręku otoczony przez słuchaczy. Z kolei Dom Ajona zawdzięcza swoją nazwę scenie, w której boski sędzia rozstrzyga konkurs piękności morskich nimf. Będąc w Pafos warto także zobaczyć fort wzniesiony przez rodzinę Lusignanów i Grobowce Królewskie, a także Pręgierz św. Pawła.

KOURION

Miasto założone przez Mykeńczyków. To tutaj znajduje się wspaniały starożytny teatr z II wieku p. n. e., który dzięki renowacji w 1960 roku może dziś pomieścić do 3500 widzów. W lecie organizowane są tu koncerty i wystawiane przedstawienia.

KLASZTOR

KYKKOS

Klasztor od wieków jest ważnym miejscem dla prawosławia. To właśnie tu przechowywana jest ikona Matki Boskiej namalowana przez samego Łukasza Ewangelistę i pokryta 24-karatowym złotem. Od 1795 roku malowidło pozostaje zasłonięte, bo wedle miejscowych mnichów świętość ikony jest tak wielka, że nie każdy człowiek może to znieść.

PETRA TOU ROMIOU

Według legendy to właśnie tu z morskich fal wyłoniła się bogini miłości i piękna - Afrodyta. Istnieje wiele przesądów związanych z tym miejscem. Jeden z nich mówi, że jeśli znajdziemy kamień w kształcie serca i podarujemy go ukochanej osobie, ta odwzajemni nasze uczucia. Według innej wersji - spotkamy miłość. Na przybrzeżnych krzewach wiszą woty. Ponoć zawieszenie tu wstążki równa się prośbie o zesłanie miłości. Gałązki co prawda w większości przewiązane są chustkami higienicznymi, co odbiera nieco magii, ale sam fakt także się liczy.

LARNACA

Zgodnie z chrześcijańskimi podaniami, zbiegł tu od prześladowań Łazarz, który po wskrzeszeniu przez Jezusa trafił na Cypr, gdzie został wyświęcony na biskupa. W 890 roku odnaleziono kamienny sarkofag z wyrytym po grecku imieniem „Łazarz”. Na miejscu grobu wznosi się najsłynniejszy zabytek miasta - kościół Agios Lazaros.

A to nie koniec jeszcze atrakcji. W pobliżu Larnai nad słonym jeziorem usytuowany jest meczet Hala Sułtan, jedno z najświętszych miejsc islamu, w którym znajduje się grób ciotki Mahometa.

ŚWIAT BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

    Copyright ©2019-2021  TUTAJ BYLEM LLC

    Wszystkie prawa zastrzeżone

    domena jest wlasnoscia serwisu - TUTAJ BYLEM LLC

    Kopiowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora zabronione

    157092209360451367.png